Skip to content

1331 Woodruff Pl

Union, NJ 07083

Built 1958

Last Sale Date
Dec 23, 1998

Property Information

Block406
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,446
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,700
35%
Improvement Value:$40,300
65%
Total Assessment$62,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,858+3.2%
2024$13,435+6.2%
2023$12,654+2.0%
2022$12,401+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4764, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1958