Skip to content

136 Headley TerrUnion, NJ 07083

Built 1951

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Oct 29, 1990

Property Information

Block4109
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,900
38%
Improvement Value:$33,700
62%
Total Assessment$54,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,204+3.2%
2024$11,831+6.2%
2023$11,143+2.0%
2022$10,921+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 3680, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1951