Skip to content

111 Orchard TerrUnion, NJ 07083

Built 1949

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Nov 21, 2024

Property Information

Block4109
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SCBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,058
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,400
37%
Improvement Value:$35,700
63%
Total Assessment$57,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,002+3.1%
2024$11,636+6.2%
2023$10,960+2.0%
2022$10,741+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft2,058DeedBook 6564, Page 2832NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/3/2024

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,058DeedBook 6518, Page 2175NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/17/2023

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3556, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1949