Skip to content

914 S Park TerrUnion, NJ 07083

Built 1950

Last Sale Date
Jan 25, 2011

Property Information

Block4109
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
50%
Improvement Value:$24,400
50%
Total Assessment$48,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,818+3.1%
2024$10,488+6.2%
2023$9,878+2.0%
2022$9,681+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$341,000
DeedBook 5540, Page 729

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5442, Page 946

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5288, Page 239

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4316, Page 53

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3809, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1950