Skip to content

1048 Nicholas Ave

Union, NJ 07083

Built 1953

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block4504
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,513
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,300
39%
Improvement Value:$26,900
61%
Total Assessment$44,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,879+3.1%
2024$9,578+6.2%
2023$9,021+2.0%
2022$8,841+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,513DeedBook 6440, Page 2527NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/24/2021

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,513DeedBook 6318, Page 2047Recorded4/22/2019

Property Sale

Sale
$308,000

From:

To:

DeedBook 5856, Page 719Recorded3/25/2011

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 3419, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1953