Skip to content

1056 Nicholas Ave

Union, NJ 07083

Built 1971

Last Sale Price
$563,000
Last Sale Date
Nov 22, 2024

Property Information

Block4504
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,300
32%
Improvement Value:$36,200
68%
Total Assessment$53,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,708+3.2%
2024$11,343+6.3%
2023$10,669+2.1%
2022$10,451+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$563,000

From:

To:

DeedBook 6568, Page 322NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/6/2025

Property Built

Built

Year Built: 1971