Skip to content

1044 Nicholas Ave

Union, NJ 07083

Built 1930

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
May 21, 1998

Property Information

Block4504
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,300
40%
Improvement Value:$25,700
60%
Total Assessment$43,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,611+3.1%
2024$9,318+10.0%
2023$8,470+2.0%
2022$8,301+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 4672, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1930