Skip to content

19 Hart Pl

Union, NJ 07083

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2025

Property Information

Block4911
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,700
48%
Improvement Value:$22,700
52%
Total Assessment$43,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,700+3.1%
2024$9,404+6.2%
2023$8,858+2.0%
2022$8,681+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$237,500

From:

To:

DeedBook 5961, Page 55NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/11/2013

Property Built

Built

Year Built: 1958