Skip to content

1327 Liberty Ave

Union, NJ 07083

Built 1948

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 31, 2013

Property Information

Block4901
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,900
46%
Improvement Value:$24,800
54%
Total Assessment$45,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,214+3.1%
2024$9,903+6.2%
2023$9,327+2.0%
2022$9,141+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 5979, Page 167NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/6/2013

Property Built

Built

Year Built: 1948