Skip to content

1319 Liberty Ave

Union, NJ 07083

Built 1948

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Sep 9, 2011

Property Information

Block4901
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,900
47%
Improvement Value:$23,200
53%
Total Assessment$44,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,857+3.1%
2024$9,556+6.2%
2023$9,000+2.0%
2022$8,821+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 5878, Page 135NU CodeNominal consideration (25)Recorded9/15/2011

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5110, Page 104

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 5018, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1948