Skip to content

1080 Nicholas Ave

Union, NJ 07083

Built 1930

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block4504
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,300
41%
Improvement Value:$24,900
59%
Total Assessment$42,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,432+3.1%
2024$9,144+6.2%
2023$8,613+2.0%
2022$8,441+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 6394, Page 2336Recorded12/22/2020

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 3872, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1930