Skip to content

1300 Burnet AveUnion, NJ 07083

Built 1956
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2007

Property Information

Block4905
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCB&B1S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,600
40%
Improvement Value:$61,900
60%
Total Assessment$103,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,133+3.1%
2024$22,427+6.2%
2023$21,123+2.0%
2022$20,702+10.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 5139, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1956