Skip to content

1358 Burnet AveUnion, NJ 07083

Built 1963
Commercial

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jul 17, 2014

Property Information

Block4907
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionM1S
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,800
19%
Improvement Value:$86,900
81%
Total Assessment$106,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,849+3.1%
2024$23,121+6.2%
2023$21,776+2.0%
2022$21,342+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

DeedBook 6012, Page 936Recorded7/21/2014

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 5289, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1963