Skip to content

2465 Dayton Ave

Union, NJ 07083

Built 1940

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 21, 2023

Property Information

Block5003
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SCBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,203
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
48%
Improvement Value:$21,600
52%
Total Assessment$41,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,298+3.1%
2024$9,014+6.2%
2023$8,490+2.0%
2022$8,321+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,203DeedBook 6503, Page 2411NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/24/2023

Property Built

Built

Year Built: 1940