Skip to content

2468 Seymour Ave

Union, NJ 07083

Built 1956

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 27, 2021

Property Information

Block5003
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage944
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,000
37%
Improvement Value:$21,700
63%
Total Assessment$34,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,756+3.2%
2024$7,519+6.2%
2023$7,082+2.0%
2022$6,941+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft944DeedBook 6437, Page 385Recorded11/3/2021

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5343, Page 377

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3492, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1956