Skip to content

2479 Dayton Ave

Union, NJ 07083

Built 1982

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Oct 20, 2023

Property Information

Block5003
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,940
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
26%
Improvement Value:$58,800
74%
Total Assessment$79,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,747+3.1%
2024$17,205+6.2%
2023$16,205+2.0%
2022$15,882+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft2,940DeedBook 6527, Page 383Recorded11/8/2023

Property Sale

Sale
$248,500
DeedBook 4169, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1982