Skip to content

1217 Burnet Ave

Union, NJ 07083

Built 1820

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Aug 7, 2024

Property Information

Block5003
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,100
43%
Improvement Value:$30,400
57%
Total Assessment$53,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,958+5.4%
2024$11,343+6.3%
2023$10,669+2.1%
2022$10,451+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$599,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 6554, Page 201Recorded8/19/2024

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3343, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1820