Skip to content

1000 Galloping Hill Rd

Union, NJ 07083

Commercial

Last Sale Price
$5,000,000
Last Sale Date
Feb 17, 2010

Property Information

Block802
Lot9

Sq Footage---
Acreage5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$653,400
19%
Improvement Value:$2,863,500
81%
Total Assessment$3,516,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$786,062+3.1%
2024$762,077+6.2%
2023$717,764+2.0%
2022$703,450+23.4%
Property History

Property Sale

Sale
$5,000,000

From: UNION HOSPITAL

To: UNION MEDICAL PARK, LLC

DeedBook 5804, Page 299NU CodeZoning change (24)Recorded2/19/2010