Skip to content

1331 Magie Ave

Union, NJ 07083

Commercial

Last Sale Price
$920,000
Last Sale Date
Jun 2, 1994

Property Information

Block405
Lot49

Sq Footage---
Acreage1.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,700
30%
Improvement Value:$140,300
70%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,702+3.1%
2024$43,338+6.2%
2023$40,818+2.0%
2022$40,004-16.9%
Property History

Property Sale

Sale
$920,000
DeedBook 4117, Page 74

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 3567, Page 563