Skip to content

126 Walton Ave

Union, NJ 07083

Built 1968

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 28, 1994

Property Information

Block901
Lot45
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
38%
Improvement Value:$32,400
62%
Total Assessment$52,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,712+3.1%
2024$11,355+6.2%
2023$10,694+2.0%
2022$10,481+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4122, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1968