Skip to content

144 Walton Ave

Union, NJ 07083

Built 1984

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 22, 2019

Property Information

Block901
Lot50
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,588
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,100
33%
Improvement Value:$38,700
67%
Total Assessment$57,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,919+3.1%
2024$12,525+6.2%
2023$11,796+2.0%
2022$11,561+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,588DeedBook 6333, Page 2018Recorded7/29/2019

Property Built

Built

Year Built: 1984