Skip to content

1611 Rising Way

Westfield, NJ 07090

Built 1963

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 30, 1992

Property Information

Block101
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1963

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,384
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$469,300
62%
Improvement Value:$289,400
38%
Total Assessment$758,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,086+2.1%
2024$16,737+2.0%
2023$16,411+0.2%
2022$16,373+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 3839, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1963