Skip to content

319 Orenda Cir

Westfield, NJ 07090

Built 1960

Last Sale Price
$387,250
Last Sale Date
Oct 13, 1998

Property Information

Block405
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,315
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$447,500
62%
Improvement Value:$277,400
38%
Total Assessment$724,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,325+2.1%
2024$15,991+2.0%
2023$15,680+0.2%
2022$15,643+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$387,250
DeedBook 4742, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1960