Skip to content

201 Kimball Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1936

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 1993

Property Information

Block1101
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1936

Building Details

Building Class19
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,235
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$734,000
52%
Improvement Value:$677,600
48%
Total Assessment$1,411,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,789+2.1%
2024$31,140+2.0%
2023$30,533+0.2%
2022$30,462+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 3472, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1936