Skip to content

220 Dudley Ave E

Westfield, NJ 07090

Built 1906

Owner
---
Last Sale Price
$3,646,760
Last Sale Date
May 5, 2025

Property Information

Block1101
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description2.5S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage7,160
Acreage1.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,374,300
58%
Improvement Value:$1,002,000
42%
Total Assessment$2,376,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,514+2.1%
2024$52,421+2.0%
2023$51,399+0.2%
2022$51,281+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$3,646,760
Sq Ft7,160DeedBook 6580, Page 2498Recorded5/8/2025

Property Sale

Sale
$1,050,000
DeedBook 4079, Page 233

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 3195, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1906