Skip to content

237 Sylvania Place

Westfield, NJ 07090

Built 1917

Last Sale Price
$1,603,926
Last Sale Date
Apr 7, 2021

Property Information

Block1103
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1917

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,500
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$729,000
60%
Improvement Value:$494,400
40%
Total Assessment$1,223,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,551+2.1%
2024$26,988+7.6%
2023$25,071+0.2%
2022$25,013+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,603,926

From: FULLERTON, JOAN ROGERS

To: COHEN, EVAN & ABBY

Sq Ft3,500DeedBook 6412, Page 2818Recorded5/13/2021

Property Built

Built

Year Built: 1917