Skip to content

689 North Avenue W

Westfield, NJ 07090

Built 1910

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jul 7, 2021

Property Information

Block2508
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-VS-O-DG-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,914
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,400
48%
Improvement Value:$227,800
52%
Total Assessment$438,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,868+2.1%
2024$9,667+2.0%
2023$9,478+0.2%
2022$9,456-14.6%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From: CUSICK, GEORGE R & SUSAN S

To: ELSHIEKH ENTERPRISES L LC

Sq Ft1,914DeedBook 6420, Page 560Recorded7/13/2021

Property Built

Built

Year Built: 1910