Skip to content

139 Wells St

Westfield, NJ 07090

Built 1941

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Sep 16, 2019

Property Information

Block3502
Lot39
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1941

Building Details

Building Class17
Description1.5S-VS-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,582
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$454,600
71%
Improvement Value:$185,200
29%
Total Assessment$639,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,408+2.1%
2024$14,114+2.0%
2023$13,839+0.2%
2022$13,807+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From: MCCARTHY, CRAIG & REBECCA

To: SANTANASTO, JOSEPH E & GENEVIEVE

Sq Ft1,582DeedBook 6341, Page 2047Recorded9/25/2019

Property Sale

Sale
$655,000

From: SEN, SHURJO K & JULIA S, SEN, SHURJO K & JULIA S

To: MC CARTHY, CRAIG & REBECCA, MC CARTHY, CRAIG & REBECCA

Sq Ft1,208DeedBook 6117, Page 398Recorded4/29/2016

Property Sale

Sale
$586,500

From: KING, N - KING, M - KING, E

To: SEN, SHURJO K & JULIA S

Sq Ft1,208DeedBook 5616, Page 768Recorded11/13/2006

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 3552, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1941