Skip to content

73 Fairhill Dr

Westfield, NJ 07090

Built 2016

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 2025

Property Information

Block201
Lot58
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,184
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$720,800
40%
Improvement Value:$1,082,000
60%
Total Assessment$1,802,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,599+2.1%
2024$39,770+2.0%
2023$38,995+0.2%
2022$38,904+0.4%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 6088, Page 598Recorded11/2/2015

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

DeedBook 6064, Page 33Recorded6/19/2015