Skip to content

1128 Prospect St

Westfield, NJ 07090

Built 2013

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 2021

Property Information

Block306
Lot89
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2.5S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,666
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$509,300
31%
Improvement Value:$1,115,700
69%
Total Assessment$1,625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,595+2.1%
2024$35,848+2.0%
2023$35,149+0.2%
2022$35,068+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,689,000

From:

To:

Sq Ft3,813DeedBook 6276, Page 406Recorded7/23/2018

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft1,624DeedBook 5961, Page 745Recorded7/16/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013