Skip to content

2 Fairhill Rd

Westfield, NJ 07090

Built 1937

Last Sale Price
$1,040,000
Last Sale Date
May 11, 2018

Property Information

Block203
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,745
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$622,800
61%
Improvement Value:$390,700
39%
Total Assessment$1,013,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,824+2.1%
2024$22,358+2.0%
2023$21,922+0.2%
2022$21,871+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,040,000

From:

To:

Sq Ft2,745DeedBook 6277, Page 222Recorded7/26/2018

Property Sale

Sale
$985,000

From:

To:

Sq Ft2,745DeedBook 5962, Page 370Recorded7/18/2013

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

Sq Ft2,745DeedBook 5662, Page 204Recorded7/20/2007

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft2,404DeedBook 5171, Page 61Recorded9/14/2001

Property Sale

Sale
$228,414

From:

To:

DeedBook 5112, Page 130NU CodeFamily (1)Recorded5/2/2001

Property Sale

Sale
$429,000
DeedBook 4282, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1937