Skip to content

6 Fairhill Rd

Westfield, NJ 07090

Built 1938

Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
Apr 21, 2021

Property Information

Block203
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1938

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,291
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$655,200
60%
Improvement Value:$436,600
40%
Total Assessment$1,091,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,587+2.1%
2024$24,085+2.0%
2023$23,616+0.2%
2022$23,561+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,225,000

From:

To:

Sq Ft3,291DeedBook 6412, Page 2707Recorded5/12/2021

Property Sale

Sale
$779,000

From:

To:

Sq Ft2,268DeedBook 5372, Page 300Recorded5/19/2003

Property Built

Built

Year Built: 1938