Skip to content

34 Fairhill Rd

Westfield, NJ 07090

Built 1939

Last Sale Price
$1,550,340
Last Sale Date
Oct 26, 2024

Property Information

Block203
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$637,600
63%
Improvement Value:$374,700
37%
Total Assessment$1,012,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,646+2.1%
2024$22,184+2.3%
2023$21,678+0.2%
2022$21,627+0.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$1,550,340
Sq Ft2,520DeedBook 6565, Page 344Recorded12/6/2024

Property Sale

Sale
$1,025,000

From:

To:

Sq Ft3,353DeedBook 5871, Page 24Recorded7/19/2011

Property Sale

Sale
$1,090,000

From:

To:

Sq Ft3,353DeedBook 5746, Page 278Recorded12/31/2008

Property Sale

Sale
$667,500
DeedBook 4880, Page 321

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 3938, Page 165

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 3512, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1939