Skip to content

831 Winyah Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1940

Last Sale Price
$1,325,000
Last Sale Date
Aug 3, 2021

Property Information

Block2104
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1940

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,216
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,000
55%
Improvement Value:$458,100
45%
Total Assessment$1,018,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,928+2.1%
2024$22,459+2.0%
2023$22,022+0.2%
2022$21,971+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,325,000

From: VASSALLO, ROSEANNE T & C. SAM JR

To: WILLEY, ANDREW R IV & ELIZABETH T

Sq Ft3,216DeedBook 6425, Page 2564Recorded8/13/2021

Property Sale

Sale
$382,000
DeedBook 4246, Page 103

Property Sale

Sale
$393,000
DeedBook 3593, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1940