Skip to content

37 Canterbury La

Westfield, NJ 07090

Built 1934

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Mar 12, 1992

Property Information

Block2104
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1934

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,294
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$557,300
59%
Improvement Value:$386,900
41%
Total Assessment$944,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,263+2.1%
2024$20,829+2.0%
2023$20,423+0.2%
2022$20,376+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 3824, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1934