Skip to content

49 Canterbury La

Westfield, NJ 07090

Built 1932

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
Nov 18, 2009

Property Information

Block2104
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1932

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,214
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$599,300
73%
Improvement Value:$217,700
27%
Total Assessment$817,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,399+2.1%
2024$18,023+2.0%
2023$17,672+0.2%
2022$17,631+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$472,500
DeedBook 4202, Page 279

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 3549, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1932