Skip to content

631 Lenox Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1910

Last Sale Price
$416,000
Last Sale Date
Jun 12, 1997

Property Information

Block2305
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1910

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,742
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$594,900
60%
Improvement Value:$389,000
40%
Total Assessment$983,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,157+2.1%
2024$21,705+2.0%
2023$21,282+0.2%
2022$21,233+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$416,000
DeedBook 4533, Page 148

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 4142, Page 246

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 3961, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1910