Skip to content

639 Lenox Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1922

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 18, 2000

Property Information

Block2305
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1922

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,206
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$585,000
64%
Improvement Value:$328,600
36%
Total Assessment$913,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,574+2.1%
2024$20,154+2.0%
2023$19,761+0.2%
2022$19,715+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 5001, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1922