Skip to content

505 E Broad St

Westfield, NJ 07090

Built 1906
Commercial

Last Sale Price
$1,850,000
Last Sale Date
Jan 20, 2015

Property Information

Block2404
Lot35
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1906

Building Details

Building Class---
Description2S-F-OF-RS-NG
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage8,668
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$692,000
43%
Improvement Value:$908,000
57%
Total Assessment$1,600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,032-11.6%
2024$40,778+2.0%
2023$39,983+0.2%
2022$39,891+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,850,000

From: MURPHY, KATHLEEN & FREEMAN, BARRY, MURPHY, KATHLEEN & FREEMAN, BARRY

To: OVERTON ASSOCIATES L P, OVERTON ASSOCIATES L P

Sq Ft8,668DeedBook 6041, Page 608Recorded1/23/2015

Property Sale

Sale
$322,232
DeedBook 5819, Page 303

Property Sale

Sale
$107,133
DeedBook 5409, Page 965

Property Sale

Sale
$419,076
DeedBook 5290, Page 143

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3605, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1906