Skip to content

112 Prospect St

Westfield, NJ 07090

Built 1892
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2007

Property Information

Block2505
Lot30
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1892

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A-5UG
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage4,404
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$540,000
59%
Improvement Value:$378,500
41%
Total Assessment$918,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,685+2.1%
2024$20,262+2.0%
2023$19,867+0.2%
2022$19,821+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 4577, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1892