Skip to content

445 Downer St

Westfield, NJ 07090

Built 1885

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
May 25, 2024

Property Information

Block2512
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1885

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,070
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,400
58%
Improvement Value:$175,400
42%
Total Assessment$413,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,319+27.4%
2024$7,313+2.0%
2023$7,170+0.2%
2022$7,154+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft1,070DeedBook 6546, Page 2633Recorded6/4/2024

Property Sale

Sale
$360,000

From: JOHNSON, DEANNE R ADMR

To: B&R PRIME HOMES LLC

Sq Ft1,070DeedBook 6510, Page 2732NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/8/2023

Property Built

Built

Year Built: 1885