Skip to content

425 Downer St

Westfield, NJ 07090

Built 1900

Last Sale Price
$54,200
Last Sale Date
Oct 16, 1979

Property Information

Block2512
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1900

Building Details

Building Class47
Description2S-VS-O-DG-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,995
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
46%
Improvement Value:$304,200
54%
Total Assessment$568,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,800+2.1%
2024$12,539+2.0%
2023$12,294+0.2%
2022$12,266+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$54,200
DeedBook 3200, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1900