Skip to content

201 Scotch Plains Ave N

Westfield, NJ 07090

Built 1985

Last Sale Price
$467,500
Last Sale Date
Jun 1, 2007

Property Information

Block2704
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1985

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,400
62%
Improvement Value:$184,200
38%
Total Assessment$481,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,846+2.1%
2024$10,624+2.0%
2023$10,417+0.2%
2022$10,393+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$467,500

From:

To:

Sq Ft1,744DeedBook 5660, Page 429Recorded7/12/2007

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 3457, Page 968

Property Built

Built

Year Built: 1985