Skip to content

310 Scotch Plains Ave N

Westfield, NJ 07090

Built 1930

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Jul 9, 2019

Property Information

Block2705
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1930

Building Details

Building Class17
Description2.5S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,142
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,700
52%
Improvement Value:$272,800
48%
Total Assessment$572,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,893+2.1%
2024$12,629+2.0%
2023$12,383+0.2%
2022$12,355+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

From: KLIMKOWSKI, DEREK & ANDREA

To: VUELTA-MITCHELL, DAVID & ELIZABETH

Sq Ft2,142DeedBook 6331, Page 671Recorded7/17/2019

Property Sale

Sale
$582,000

From: NAGORY, ABHISHEK, NAGORY, ABHISHEK

To: KLIMKOWSKI, DEREK & ANDREA, KLIMKOWSKI, DEREK & ANDREA

Sq Ft1,753DeedBook 6090, Page 275Recorded11/10/2015

Property Sale

Sale
$290,000

From: JUNG, TIN FONG & DARLA H/W

To: NAGORY, ABHISHEK

Sq Ft788DeedBook 5827, Page 746Recorded8/3/2010

Property Built

Built

Year Built: 1930