Skip to content

701 Glen Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1939

Last Sale Price
$667,000
Last Sale Date
Jul 6, 2015

Property Information

Block803
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1939

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$477,400
66%
Improvement Value:$248,100
34%
Total Assessment$725,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,338+2.1%
2024$16,005+2.0%
2023$15,693+0.2%
2022$15,656+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$667,000

From:

To:

Sq Ft2,156DeedBook 6068, Page 457Recorded7/14/2015

Property Built

Built

Year Built: 1939