Skip to content

128 Marion Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1921

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jun 12, 1997

Property Information

Block2817
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,620
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,400
48%
Improvement Value:$337,700
52%
Total Assessment$654,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,730+2.1%
2024$14,429+2.0%
2023$14,148+0.2%
2022$14,115+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4532, Page 335

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 3690, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1921