Skip to content

569 Edgar Rd

Westfield, NJ 07090

Built 1929

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 31, 1997

Property Information

Block2909
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1929

Building Details

Building Class18
Description2S-S-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,556
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,500
48%
Improvement Value:$371,100
52%
Total Assessment$713,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,070+2.1%
2024$15,742+2.0%
2023$15,435+0.2%
2022$15,399+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4593, Page 269

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 3135, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1929