Skip to content

668 Shadowlawn Drive

Westfield, NJ 07090

Built 1927

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Feb 28, 1986

Property Information

Block2905
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1927

Building Details

Building Class18
Description2S-S-E
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,687
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$538,600
60%
Improvement Value:$365,000
40%
Total Assessment$903,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,349+2.1%
2024$19,933+4.4%
2023$19,101+0.2%
2022$19,057+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 3443, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1927