Skip to content

442 Edgar Rd

Westfield, NJ 07090

Built 1940

Last Sale Price
$349,900
Last Sale Date
Apr 22, 2003

Property Information

Block2902
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1940

Building Details

Building Class17
Description1.5S-VS-F-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,237
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$321,200
68%
Improvement Value:$154,100
32%
Total Assessment$475,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,704+2.1%
2024$10,485+2.0%
2023$10,281+0.2%
2022$10,257+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$349,900

From:

To:

Sq Ft1,237DeedBook 5369, Page 169Recorded4/29/2003

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 4700, Page 192

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4119, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1940