Skip to content

400 Edgar Rd

Westfield, NJ 07090

Built 1945

Last Sale Price
$722,000
Last Sale Date
Oct 8, 2022

Property Information

Block2902
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1945

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,060
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,400
57%
Improvement Value:$236,300
43%
Total Assessment$549,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,379+2.1%
2024$12,126+2.0%
2023$11,890+0.2%
2022$11,863+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$722,000

From:

To:

Sq Ft2,060DeedBook 6488, Page 2344Recorded11/3/2022

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 4819, Page 150

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 4262, Page 162

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 3559, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1945